Emily Deschanel: biografie + filmografie

28. října 2009 v 13:13 | Simushka |  Emily Deschanel
Emily Erin Deschanel
(11. říjen 1976, Los Angeles, Kalifornie, USA) je americká herečka, nejlépe známá díky své roli Dr. Temperance Brennanové v seriálu Sběratelé kostí.
Narodila se americkému kameramanovi nominovaném na Oscara Calebu Deschanelovi a herečce Mary Jo, má také mladší sestru Zooey, která je také herečka. Má francouzské a irské předky, v dětství byla často u Lyonu ve Francii, kde má stále příbuzné.

Je vegankou. Svůj herecký debut učinila ve filmu Může to potkat i vás s Nicolasem Cagem a Bridget Fondovou. Často hostovala v seriálech a ve filmech jako Zákon a pořádek nebo Spider-man 2. Nyní učinkuje v seriálu Sběratelé kostí jako dr. Temperance Brennanová, jejíž postava je založená na životě skutečné forenzní antropoložky Kathy Reichs.


Rozšířená biografie z CSFD.cz

Prorazila o několik let později než její mladší sestra Zooey, navíc díky televiznímu seriálu, neznamená to však, že by byla méně talentovanou herečkou. Prostě jenom neměla to štěstí. Štěstí měli její rodiče, když 11. října 1976 jako Emily Erin Deschanel přišla na svět. Díky výhodně situovanému místu narození (Los Angelse), profesi otce (kameraman) a matky (herečka) měla k filmové branži již od narození velice blízko. Krátce po absolvování hereckého programu na bostonské univerzitě debutovala lehko přehlédnutelnou roličkou v celovečerním filmu MŮŽE SE TO STÁT I VÁM (1994).

Na další roli, tentokrát v komedii IT'S A SHAME ABOUT RAY, si počkala celých šest let. Následovalydva televizní projekty. Pilot nikdy nerealizovaného seriálu z lékařského prostředí THE HEART DEPARTMENT (2001) a také z našich televizních obrazovek známá adaptace románu Stephena Kinga DŮM V RŮŽÍCH (2002). První role ve významnějším filmu přišla s rokem 2003. Anthony Minghella obsazením Emily rozšířil hvězdné obsazení historické dobrodružně-romantické fresky NÁVRAT DO COLD MOUNTAIN. Větší pozornost na sebe však pochopitelně strhlo ústřední herecké trio.

Podobně malá role v podobně velkém filmu ji čekala následující rok. V titulcích SPIDER MANA 2

(2004) byste její jméno našli vedle postavy prozaicky označené jako "Receptionist". V dobrodružném historickém dramatu PEVNOST ALAMO (2004) již nebyla pouze bezejmennou recepční, nicméně na postavu jménem Rosanna Travis si asi vzpomene málokdo z těch "pár" lidí, kteří film viděli. Jedinou hlavní roli během roku 2004 tak Emily paradoxně dostala v krátkometrážní komedii OLD TRICKS.

Po béčkovém hororu BOOGEYMAN (2005) ji od velkého průlomu dělil jenom krůček. Byla to role svérázné doktorky Temperance "Kůstky" Brennanové v kriminálním seriálu SBĚRATELÉ KOSTÍ (2005), díky které si získala sympatie diváků v mnoha zemích světa (mj. také v České a Slovenské republice). Lze se domnívat, že právě ona má dílčí podíl na nadprůměrné oblibě jinak veskrze průměrného televizního produktu. O mnohém svědčí četné fanouškovské stránky s převážně jejím fotografiemi i připravovaná pátá série.

Sběratelé kostí Emily jistě otevřeli dveře k novým filmovým možnostem (pokud ne, hollywoodští producenti by se nad sebou měli zamyslet). Fakt, že zatím účinkovala pouze ve sportovním dramatu CESTA ZA VÍTĚZSTVÍM (2006), svědčí buď o její plné koncentraci na roli "Kůstky", anebo o vyčkávání na vhodnou hereckou příležitost. Byla by to obrovská škoda, kdyby tato (nejenom) krásná mladá dáma s irsko-francouzskými kořeny nikdy nepřekročila seriálový stín.

Nominace/Ocenění
Satellite Awards
2006 Nominace v kategorii 'Nejlepší herečka v seriálu, Drama'
Bones (2005)

Teen Choice Awards
2007 Nominace 'Televizní herečka v dramatu'
Bones (2005)

Filmografie:

2009/05 Sběratelé kostí (83 epizod)
2006 Cesta za vítězstvím
2005 Boogeyman
2005 Mute
2004 Old Tricks
2004 Pevnost Alamo
2004 Spider-Man 2
2003 Easy
2003 Návrat do Cold Mountain
2002 Dům v růžích (TV seriál)
2002 Providence (TV Seriál)
2001 Heart Department, The (TV film)
2001 Drzá Jordan (TV seriál)
2000 It's a Shame About Ray
1999 Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (TV seriál)
1994 Může to potkat i vás / Může se to stát i vám

převzato: emilydeschanel.blog.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 BublinQa BublinQa | Web | 28. října 2009 v 13:34 | Reagovat

Děkuju moc =)
Emily je prímová :)

2 Simushka (webmiss) Simushka (webmiss) | Web | 28. října 2009 v 13:36 | Reagovat

BublinQa: nz, jj Emily je móc super =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama